Storyboard Nedir?

Film şeridi, bir film dizisinin görsel bir temsilidir ve aksiyonu ayrı panellere ayırır. Kamera yönü, diyalog veya diğer ilgili ayrıntılarla birlikte bir dizi sıralı çizimdir. Bir videonun nasıl açılacağını, kare kare çiziyor.

Bitmiş filminiz, videonuz veya reklamınız için çizgi roman benzeri bir biçimde hazırlanmış bir deneme çalışmasına benzer.

Storyboard nedir?
Her bir çerçeveyi temsil edecek çizimler, eskizler, referans görüntüler veya fotoğraflar.
Çekimin tanımı — aksiyon, diyalog veya kompozisyonla ilgili her türlü bilgi.
Çekim özellikleri — çekim boyutu, lens uzunluğu, iki çekim vb.
Kamera ve/veya karakter hareketini veya her çekimin diğerine nasıl bağlandığını gösteren oklar.
Storyboard'ları tanımlamak bir şeydir - ama bir storyboard neye benziyor? Basit çubuk figürlerden ayrıntılı eskizlere kadar, pano film yapımcıları için amacına hizmet ettiği sürece, her bir panelin kalitesi veya içeriği gerçekten ikincil bir endişe kaynağıdır.

Size bir panoda bulunan ortak öğeler hakkında daha iyi bir fikir vermek için The Pen adlı orijinal bir kısa film için seçilen panoları StudioBinder'ın storyboard yazılımına aktardık.

Storyboard'lar istediğiniz kadar bilgi içerebilir. Yine, bu, üretim öncesi süreçte size yardımcı olacak bir araçtır, bu nedenle bir film şeridi formatına diğerine tamamen bağlı hissetmeyin.

Film şeridi biçiminin iki temel sürümü vardır: geleneksel ve küçük resim. Kısacası, bu iki düzen arasındaki fark, ne kadar ayrıntı eklediğinize bağlıdır.Geleneksel storyboard'lar yukarıda gördüğümüz şeydir - kamera hareketi, karakterler, sahne malzemeleri vb. için oklar gibi ayrıntılı bilgiler içeren temel kalem çizimleri.

Herhangi bir yazısı olmayan küçük resim stili hikaye tahtaları da vardır. Bu makalede küçük resim terimini kullandığımı ve bu stil panosundan değil görüntüden bahsettiğimi unutmayın. Yine, içine ne kadar fazla ayrıntı koyarsanız, daha sonra yürütmek o kadar kolay olacaktır.

Ayrıntılı olanlar kadar sık ​​kullanılmazlar. Ama yine de, sadece siz veya küçük bir ekipseniz, yazmak gerekli olmayabilir.

Kaynak: https://www.studiobinder.com/blog/what-is-a-storyboard/
FİLM, ANİMASYON YA DA ÇİZGİ ROMAN...
ANLATINIZI EN PROFESYONEL ŞEKİLDE GÖRSELLEŞTİRMENİZ İÇİN STORYBOARD EĞİTİMİMİZ SİZİNLE!

İlgili Eğitimler