Metaverse Nedir?

Meta veri deposu, birden çok farklı sanal alanı birleştiren kalıcı, çevrimiçi, 3B bir evren kavramıdır. Bunu internetin gelecekteki bir yinelemesi olarak düşünebilirsiniz. Meta veri deposu, kullanıcıların bu 3B alanlarda birlikte çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine olanak tanır.

Meta veri deposu tam olarak mevcut değil, ancak bazı platformlar meta veri deposu benzeri öğeler içeriyor. Video oyunları şu anda sunulan en yakın metaverse deneyimini sağlıyor. Geliştiriciler, oyun içi etkinliklere ev sahipliği yaparak ve sanal ekonomiler yaratarak oyunun sınırlarını zorladı.

Gerekli olmamasına rağmen, kripto para birimleri bir meta veri deposu için çok uygun olabilir. Farklı türde yardımcı belirteçler ve sanal koleksiyonlar (NFT'ler) ile dijital bir ekonomi yaratmaya izin verirler. Meta veri deposu, Trust Wallet ve MetaMask gibi kripto cüzdanlarının kullanımından da faydalanacaktır. Ayrıca blockchain teknolojisi şeffaf ve güvenilir yönetişim sistemleri sağlayabilir.

Blockchain, metaverse benzeri uygulamalar zaten var ve insanlara yaşanabilir gelirler sağlıyor. Axie Infinity, birçok kullanıcının gelirlerini desteklemek için oynadığı bir oyna-kazan oyunudur. SecondLive ve Decentraland, blockchain dünyasını ve sanal gerçeklik uygulamalarını başarılı bir şekilde karıştırmanın diğer örnekleridir.

Geleceğe baktığımızda, büyük teknoloji devleri öncülük etmeye çalışıyor. Bununla birlikte, blok zinciri endüstrisinin merkezi olmayan yönleri, daha küçük oyuncuların meta veri deposunun gelişimine de katılmasına izin veriyor.

Metaverse, artırılmış gerçeklik tarafından yönlendirilecek ve her kullanıcı bir karakter veya avatarı kontrol edecek. Örneğin, sanal ofisinizde bir Oculus VR başlığıyla karma gerçeklik toplantısı yapabilir, işinizi bitirebilir ve blok zinciri tabanlı bir oyunda rahatlayabilir ve ardından meta veri tabanında kripto portföyünüzü ve finansmanı yönetebilirsiniz.


Mevcut sanal video oyun dünyalarında meta veri deposunun bazı yönlerini zaten görebilirsiniz. Second Life ve Fortnite gibi oyunlar veya Gather.town gibi iş sosyalleştirme araçları, hayatımızın birçok unsurunu çevrimiçi dünyalarda bir araya getiriyor. Bu uygulamalar meta veri deposu olmasa da, biraz benzerler. Meta veri deposu henüz mevcut değil.
Metaverse, oyun oynamayı veya sosyal medyayı desteklemenin yanı sıra ekonomileri, dijital kimliği, merkezi olmayan yönetişimi ve diğer uygulamaları birleştirecek. Bugün bile, değerli öğelerin ve para birimlerinin kullanıcı tarafından oluşturulması ve sahipliği, tek ve birleşik bir meta veri deposunun geliştirilmesine yardımcı olur. Tüm bu özellikler, blockchain'e bu geleceğin teknolojisine güç verme potansiyeli sağlar.
Video oyunları neden meta veri deposuna bağlı?

3D sanal gerçekliğe yapılan vurgu nedeniyle, video oyunları şu anda en yakın metaverse deneyimini sunuyor. Bu nokta sadece 3B oldukları için değil. Video oyunları artık hayatımızın diğer yönlerine geçen hizmetler ve özellikler sunuyor. Video oyunu Roblox, konserler ve buluşmalar gibi sanal etkinliklere bile ev sahipliği yapıyor. Oyuncular artık sadece oyunu oynamıyor; aynı zamanda "siber uzay"daki diğer faaliyetler ve hayatlarının bir kısmı için de kullanırlar. Örneğin, çok oyunculu oyun Fortnite'da Travis Scott'ın sanal oyun içi müzik turuna 12,3 milyon oyuncu katıldı.

Bazı video oyunları zaten bazı temel çözümler içeriyor, ancak çoğu geliştirici daha iyi bir seçenek olarak kripto ve blok zinciri kullanıyor. Blockchain, konularla başa çıkmak için merkezi olmayan ve şeffaf bir yol sağlarken, video oyunu geliştirme daha merkezidir.

Kaynak: https://academy.binance.com/en/articles/what-is-the-metaverse?utm_campaign=googleadsxacademy&utm_source=googleadwords_int&utm_medium=cpc&ref=HDYAHEES&gclid=CjwKCAjw7IeUBhBbEiwADhiEMZZDs8S_lwrk3HHrcN8y-IDb5keskS4Qj7E0ffiiEUf2r_XFbg1aURoCxfIQAvD_BwE

3 BOYUTLU MODELLEME ÖĞRENEREK AR/VR/MR VE METAVERSE ALANLARINDA TASARIMCI OLARAK ÇALIŞABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ? 


UNITYVERSE AKADEMİ bünyesinden alacağınız eğitimler ile Metaverse dünyasına ilk adım atanlardan olun.

İlgili Eğitimler