2D ve 3D animasyon, televizyon ve filmdeki en ikonik karakterlerden bazılarını üretti. Ancak, bu karakterlerin canlandırılabilmesi için önce tasarlanması gerekir. İkonik karakterler, iyi çizilmiş figürlerden daha fazlasıdır. Onlara, onları unutulmaz kılan ve hikayeler anlatmalarını sağlayan kişilikler ve ayrıntılar verilir. Karakter tasarımının amacı bunu başarmaktır.Karakter Tasarımı Nedir?

Karakter tasarımı, animasyon filmler, çizgi romanlar, oyuncaklar, reklamlar ve yayınlar için karakter yaratma tekniğidir. İlk olarak, karakter tasarımcılarının neyi başarmaya çalıştıklarını daha iyi anlamak için karakter tasarımı tanımına bakalım.

Karakter tasarımı, görsel sanatlarda bir karakterin stilini, kişiliğini, davranışını ve genel görsel görünümünü tamamen geliştirme sürecidir. Karakter tasarımcıları, karakterleri hikayeleri aktarmanın bir yolu olarak oluştururlar. Bu, şekiller, renk paletleri ve detaylar gibi bir karakterin her detayının özenle seçildiği anlamına gelir.

Bir karakterin estetik nitelikleri, sıklıkla bir karakterin kişiliğinin ayrıntılarından etkilenir. Bu nedenle, renk teorisi, biçim dili ve hatta temel psikoloji, başarılı bir karakter tasarımının yaratılmasına yardımcı olabilir.

Karakter Tasarımının Amacı

Hikaye, tüm video oyunlarının, animasyonlu televizyon dizilerinin ve filmlerin kalbinde yer alır. Karakter, tüm hikayelerin merkezinde yer alır. Bu karakterler, karakter tasarımına göre ilginç, estetik açıdan heyecan verici ve akılda kalıcı olmalıdır. Görsel sanatlar ve animasyondaki sanatçılar, karakterleri sıfırdan tasarlayabilir. Bu, farklı bir kişilik oluşturmak için tasarımın her yönünü kullanmalarını sağlar.

İyi Karakter Tasarımının Özellikleri

Karakter tasarımı söz konusu olduğunda her şey netlikle ilgilidir. Bu, büyüleyici ve karakteri nasıl gördüğümüzden bağımsız olarak farklı bir tasarım gerektirir. İyi karakter tasarımının üç unsuru aşağıdaki gibidir.

Siluet

Tüm renkler ve ayrıntılar kaldırıldıktan sonra bir karakter silueti kalır. Karakter şeklinin konturu siyahla doldurulmuştur. Etkili karakter tasarımını gösteren, onları tanımlamak için bir karakterin siluetini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki ana hatlara bir göz atın. Sadece siluetlerine bakarak kaç karakter tanımlayabilirsiniz?Bu karakterlerden birkaçının silüetleri kolayca tanımlanabilir. Evet, bu karakterlerin çoğu ünlü oldu, ancak bunun nedeni sağlam, belirgin karakter tasarımı.

Belirgin bir karakter silueti oluştururken şekil dilini tam olarak anlamak çok önemlidir. Aşağıdaki videoda formların dili ve başarılı karakter tasarımına nasıl katkıda bulundukları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Renk Paleti

Bir karakter tasarımcısı tarafından renk kullanımına palet denir. Renk söz konusu olduğunda seçicilik çok önemlidir. İstediğiniz son şey, hiyerarşi veya amaçlı palet kullanımı olmayan bir kaleydoskopa sahip bir karakterdir. Bu, izleyiciyi meşgul etmek yerine dikkati dağıtacaktır.

Bir rengi bir karakterin ana rengi yapmak ve bu rengi mümkün olduğunca desteklemek için ek renkler kullanmak çok önemlidir. Birbiriyle rekabet etmek yerine birbirini tamamlayan renkler kullanmaya çalışın. Farklı renk paletlerinin etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için filmlerde renk teorisiyle ilgili aşağıdaki videoyu izleyin.

Bir karakter tasarlarken, renkli ve karmaşık renk paletleri oluştururken renklere kapılıp gitmek cezbedicidir. Ancak, renk paletiniz ne kadar basitse o kadar iyi olduğunu unutmayın.

Abartı

Abartma, hikaye anlatımı açısından karakter tasarımının üç ana bileşeninden muhtemelen en önemlisidir. Abartma, bir karakterin izleyicilerinden duygusal ve psikolojik tepkiler almak için belirli özelliklerin kasıtlı olarak kullanılmasıdır. Örneğin, bu abartılı özellikler, bir izleyici tarafından kahramanca veya korkutucu olarak bir karakter sanatı arasındaki farkı yaratabilir.

Abartma, karakter tasarımında nihai hikaye anlatma tekniğidir. Karakter tasarımı üç temel öğeye dayanır: siluet, palet ve abartı. Bir karakter tasarımcısı birçok şeyi göz önünde bulundurmak zorunda olsa da, bir karakter tasarımını unutulmaz veya tamamen unutulmaz kılmanın merkezinde bu üçü yer alır.

İlgili Eğitimler