3 BOYUTLU MODELLEME NEDİR?
3B modelleme, herhangi bir nesne veya yüzeyin 3B dijital temsilini üretmek için bilgisayar grafiklerinde bir tekniktir.

Bir sanatçı, bir ağ oluşturmak için sanal uzayda (köşeler olarak adlandırılır) noktaları manipüle etmek için özel bir yazılım kullanır: bir nesne oluşturan tepe noktaları koleksiyonu. Bu 3B nesneler, otomatik olarak oluşturulabilir veya ağı deforme ederek veya köşeleri başka bir şekilde manipüle ederek manuel olarak oluşturulabilir.

3D modeller, video oyunları, filmler, mimari, illüstrasyon, mühendislik ve ticari reklam dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda kullanılır.


3D modelleme süreci, tamamen canlandırılabilen bir dijital nesne üretir ve bu da onu karakter animasyonu ve özel efektler için önemli bir süreç haline getirir.

Bir modelin özü, en iyi uzaydaki noktaların bir araya gelmesi olarak tanımlanan ağdır. Bu noktalar bir 3B ızgaraya eşlenir ve genellikle üçgenler veya dörtlüler olmak üzere çokgen şekiller olarak birleştirilir. Her noktanın veya tepe noktasının ızgara üzerinde kendi konumu vardır ve bu noktaların şekiller halinde birleştirilmesiyle bir nesnenin yüzeyi oluşturulur.


Modeller genellikle oyunlarda veya filmlerde kullanılmak üzere başka yazılımlara aktarılır. Ancak bazı 3B modelleme programları, 3B işleme adı verilen bir işlem kullanılarak 2B görüntülerin oluşturulmasına izin verir. Bu teknik, sofistike aydınlatma algoritmaları kullanarak hiper gerçekçi sahneler oluşturmak için harikadır.3D modelleme, birçok yaratıcı kariyerin ayrılmaz bir parçasıdır. Mühendisler ve mimarlar, çalışmalarını planlamak ve tasarlamak için kullanırlar. Animatörler ve oyun tasarımcıları, fikirlerini hayata geçirmek için 3D modellemeye güveniyor.

Ve hemen hemen her Hollywood gişe rekorları kıran film, özel efektler, maliyetleri düşürmek ve prodüksiyonu hızlandırmak için 3D modellemeyi kullanır. Örneğin, HBO dizisi Game of Thrones, çekimden önce her bölümü taklit etmek için 3D modelleme + animasyon kullanır.

Değerleri nedeniyle, çevrimiçi olarak 3D modeller için geniş bir pazar var.

3 BOYUTLU MODELLEME ÖĞRENEREK AR/VR/MR VE METAVERSE ALANLARINDA TASARIMCI OLARAK ÇALIŞABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ? 


UNITYVERSE AKADEMİ bünyesinden alacağınız eğitimler ile Metaverse dünyasına ilk adım atanlardan olun.

İlgili Eğitimler